Vážené kolegyne a kolegovia,
Slovenská spoločnosť anestéziológie a intenzívnej medicíny si Vás dovoľuje upozorniť na aktuálnu situáciu týkajúcu sa anestéziologických ambulancií na Slovensku.
Novelou zákona č. 578/2004 účinnej od 1. mája 2015 a vyhláškou MZ SR č. 84/2016 účinnej od 15.2.2016, ktorou sa ustanovujú určujúce znaky jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení, špecializovaná ambulancia je určená na poskytovanie špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti v špecializačných odboroch a certifikovaných pracovných činnostiach uvedených v prílohe č. 1, podľa ktorej v zmysle čísla 64: „Ambulancia anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici, v ktorej sa poskytuje ústavná zdravotná starostlivosť v odbore anestéziológia a intenzívna medicína, je určená na poskytovanie špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti v špecializačnom odbore anestéziológia a intenzívna medicína lekárom s profesijným titulom anestéziológ a intenzivista alebo na poskytovanie špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti v špecializačnom odbore pediatrická anestéziológia lekárom s profesijným titulom pediatrický anestéziológ. V ambulancii anestéziológie a intenzívnej medicíny možno popri poskytovaní špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti v špecializačnom odbore podľa prvej vety poskytovať aj špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť v certifikovanej pracovnej činnosti letecké lekárstvo lekárom s profesijným titulom anestéziológ a intenzivista s certifikátom v certifikovanej pracovnej činnosti letecké lekárstvo.“
Napriek niekoľkoročnému úsiliu Výboru SSAIM vrátane opakovaných interpelácii na Ministerstve zdravotníctva SR podľa platného ustanovenia § 102u, odsek 4 zákona č. 578/2004 Z.z., Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2016, „Poskytovateľ, ktorý poskytuje špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore anestéziológia a intenzívna medicína a poskytovateľ, ktorý poskytuje špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore pediatria na základe povolenia vydaného podľa tohto zákona v znení účinnom do 31. decembra 2015, je povinný požiadať o zmenu povolenia najneskôr do 31. decembra 2019. Ak poskytovateľ podľa prvej vety v lehote podľa prvej vety o zmenu povolenia nepožiada alebo nezíska povolenie do 31. mája 2020, povolenie stráca platnosť 31. mája 2020.“
Anestéziologické ambulancie, ktoré aktuálne prevádzkované NZZ (právnická osoba) automaticky strácajú platnosť 31.mája 2020 a nie je preto nutné podať na príslušné VÚC, ktoré vydalo povolenie na prevádzkovanie tejto ambulancie Žiadosť o zmenu v povolení na prevádzkovanie ZZ. Po tomto dátume nie je možné používať pečiatku s ambulantným kódom tejto ambulancie.
Anestéziológ, ktorý formou právnickej osoby viedol anestéziologickú ambulanciu, ak chce ďalej pokračovať v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v AIM, musí požiadať SLK o udelenie LICENCIE A a ÚDZS o pridelenie R-kódu. Následne ako fyzická osoba môže vykonávať výkon poskytovania zdravotnej starostlivosti v odbore AIM.
Zánik týchto anestéziologických ambulancií touto novelou považujeme za bezprecedentný krok a preto bude SSAIM opätovne žiadať rovnaké podmienky pre výkon povolania pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v AIM tak, ako je to u iných medicínskych oborov, teda bez podmienky o náväznosti ambulancie na ústavnú starostlivosť.

MUDr. Michal Venglarčík, PhD., člen Výboru SSAIM
Doc. MUDr. Roman Záhorec, CSc., prezident SSAIM

V Bratislave, 20.05.2020